Најчесто поставувани прашања

Совети за купување на испарување воздух кулер:

1, проверете ја изглед:
На повеќе мазна и убава на изглед е, толку поголема прецизност мувла и производот.

2, проверете процесот на проток:
Кога купување на производот, треба да бидете сигурни дека се комбинираат места, завртки, притисни-копчиња и други компоненти се и инсталирани и поврзани цврсто.

3, проверете ги компонентите:
Целиот сет е составен од различни делови и компоненти. Квалитетот на овие компоненти може директно да влијае на услугата живот на ладилникот и ефект на ладење. Затоа, проверете главна состојка е најважниот чекор. Главна компонента на воздухот кулер испарување вклучува: главната контрола кутија, пумпа за вода, исцедете вентили, мотор, вентилатор.

Апликации на испарување воздух охладители

1, запеа област или област која треба да ладење брзо во кратко време
пр училиштето, кујна, фитнес, фабрика, на црквата, на пазарот, изложбена сала, сала за состаноци.

2, сајтови производство со уред за греење висока температура
на пример работилницата на Mounding инјекција, галванизација, металургијата, печатење, стакло, обработка, преработка на храна и електрични индустрија

3, област која исполнет со мирис, прашина, загадениот воздух
пр Хотел кујна, сала болница, пластика индустрија, хемиската индустрија, кожарската индустрија, гумени индустрија, печатење и боење индустрија, текстилната индустрија, земјоделски и др

4, голем отворен области
, на пример трговски центар, самопослуга, забава, забава центар, чекална итн

5, стаклена градина и земјоделски научни истражувања база

претпазлив

1, воздухот кулер испарување е да се користи за вентилација, ладење, навлажнување, подобрување на квалитетот на воздухот. За друга употреба, pls се консултира со инженери JH или продава однапред.

2, со користење на воздух ладилникот, под следниве услови може да го зголеми својот живот:
а) температурата Хемиско сијалицата: 20 ℃ -50 ℃
б) Релативна влажност: ≤85%
в) Притисок: 86Kpa-106Kpa
г) Бидете сигурни дека се користи чиста вода , и неговата температура треба да биде помал од 45 ℃, притисокот на снабдување е во врска со 0.15-1Mpa;
д) напон не може да биде поголема од ± 15% на стапката на напон
ѓ) не корозивни област гас

3, надворешната обвивка и пакет на ладилникот не е комплетно изработен од страна на пламен retardant материјали. Бидете сигурни дека за да го спречи тоа од кој било извор на оган.

4, во случај на оштетување од протекување, Ве молиме бидете сигурни дека на мозоци вентил и влезот вентил поврзан правилно поврзан пред користење на воздух ладилникот.

5, за да се избегне празнење ладен воздух во затворен место, мора да има доволно количество на издувни гасови во места пријавата, ако не, може да се отвори прозорецот или инсталирање anther други гугања машина да се направи природна издувни гасови и механички издувни гасови во комбинација.

6 Кога ладилникот треба да се поправи, тоа е потребно да се намали на снабдување со електрична енергија и го стави предупредувачки знак велејќи: "одржување и без употреба".

7, кога ќе ладилникот сет патувања, јавете се на услуга за помош, и не се менуваат прекинувач за заштита на своја.

8, Ве молиме не често се вклучува и исклучува на ладилници

9, како и за постојана температура и влажност место, pls се користи под раководство на специјалист .На стапка на ладење е обратно пропорционална на влажноста на воздухот.

Одржување

1, чист ладење рампа
Отстрани рампа од ладилникот, а потоа да го чисти со вода од чешма

2, се отстрани мирисот
на следните ситуации може да предизвика некои мирис во неколку минути пред да го пушти да се излади:
1) Користете го ладилникот по дождот
2) Ако не се исчисти резервоарот по употреба, воздухот ладење може да има некои мирис следниот пат кога ќе ја користите. (Исклучи чиста функција е исклучен)
3) Не чистење на ладилникот на пат по долго време се користи. (Auto чиста функција е исклучено)
4) Други ситуација.
Тоа е генерално се препорачува да се вклучите чиста функцијата за исклучување за да се спречи мирис.
Очекувајте чистење на ладење влошки на пати, исто така можете да додадете хлор диоксид средство за дезинфекција на резервоарот за вода.

3. Како да се одржување на ладилникот кога не го користите за некое време?
Кога во зима или не го користите на ладилници за некое време, сторете го следново:
Прво, во близина на вода вентил и отстранување на ладење рампа да имаат целосно чистење, како што е прикажано погоре, во исто време, се испразни резервоарот и чисти тоа. Доколку тоа го дозволуваат, тоа е подобро да се има пребегнување. По чистење, инсталација на ладење рампа и да се направи на ладилникот работи од 5 до 8 минути да се исуши на рампа, и во последно исклучи снабдувањето со електрична енергија. Тоа ќе биде подобро да се хауба го заштитниот капак за да се спречи прашина надвор.

4, проверете пред операцијата: Дали лебдечки топката вентил работеше добро? Дали линиите контрола фиксна правилно? Нафта лого и ако тоа е центрифугални тип. Проверете за ладење влошки по операцијата за некое време. Проверете ги другите нормални функции.

5, воздухот кулер испарување е еден вид на заштеда на енергија опрема и тоа само треба некои одржување. Но, како што машина е инсталиран надвор, за да имаат подобар ефект на ладење, нејзината подобро за вас да направите некои чистење по долго време го користите.

дефекти

код на грешка Дефект симптом решенија
E1 Снабдувањето со електрична енергија во воздухот кулер е над-струја Ве молиме да се скрши на оф моќ, и да се провери за напојување
E2 Снабдувањето со напон на воздух кулер е над-напон Ве молиме да се скрши на оф моќ, и да се провери за напојување
Е3 Снабдувањето со напон на воздух кулер е под напон Ве молиме да се скрши на оф моќ, и да се провери за напојување
Е4 Моторот е прегрее Ве молиме да се скрши на оф моќ, и да се провери за напојување
се провери за ладење влошки
чува вратата отворена за доволно вентилација
E8 Контролорите на ѕид не може да се добие сигнал од воздух кулер Обрне внимание на добра врска за комуникација интерфејс
E9 акција за довод на вода не може да се заврши во рок од 15mins Проверете на влезниот вентил

Општи Проблеми и Препорачан лекови

Проблем: Дел од ладење влошки не е влажна
Предложени начини:
(1) дистрибутер Водата е блокиран, ве молиме да го исчисти.
(2) Резервоарот за вода е аранжман, Ве молиме да се прилагоди на ниво.
(3) низок вода.

Проблем: пумпи работи, но не циркулира вода, или влошки немаат вода.
Предложени начини:
(1) дистрибутер на водата е блокиран, ве молиме да го исчисти.
(2) Пумпа цедилка блокиран

Проблем: Иконата за ладење трепка на контролорот
Предложени начини:
(1) Предупредување недостаток на вода, проверете вентил блокирање на влезот на вода или извор на вода станица за водоснабдување.
(2) Ако се уште трепка кога водата е доволно, проверете истрага на нивото на водата.
(3) Пумпа цедилка блокиран

Проблем: истекување на вода
Предложени начини:
(1) истекување од цевка водовод: Флексибилно црево е на возраст од или скршени и вода истекувања од него. Ве молам сменете нови флексибилни црева.
(2) на протекување од мозоци вентил: нивото на водата е премногу висока. Ве молиме да се прилагоди за довод на вода вентил.
(3) Истекување од страна на панел: ладење влошки се блокирани, ве молиме да го исчисти.

Проблем: Контролорот не може да се прикаже
Предложени начини:
(1) Проверете електрични приклучоци. Бидете сигурни дека на електрична заштитниот уред е работа.
(2) Ве молиме проверете на земјата жица е правилно поврзан. Бидете сигурни дека фазата линии се поврзани право. Проверете дали осигурувачот скршени.
(3) Проверете линија на сигналот поврзани цврсто.

Проблем: 3PH ладилникот не работи, моторот, донесувањето на зуи.
Предложени начини:
(1) Моќ нема фаза, треба да се провери за напојување.
(2) Датум на мотор и електричен PCB одбор е сиромашните контакт или не.

Ако можна причина е тешко да се најде, можете да го дознаам од замени метод, метод на споредба, метод камерален или други методи. Инаку, вие исто така може да побара од локалните дистрибутери или продава за помош.


WhatsApp Онлајн Chat!